Jesteś tutaj

Skałka Rogoźnicka - miejsce niezwykłe

Skałka Rogoźnicka to miejsce unikatowe nie tylko w skali Podhala, ale również całej Polski.

Pod względem geologicznym skałka jest częścią Pienińskiego Pasa Skałkowego ciągnącego się z okolic Wiednia aż do Karpat Rumuńskich.

O jej wyjątkowym charakterze niech świadczy fakt, iż jest to jedyne miejsce w Polsce  wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Geologicznego UNESCO. Oznacza to, że Skałka Rogoźnicka jest unikatowym stanowiskiem geologicznym w skali świata.

W dawnym kamieniołomie został utworzony rezerwat przyrody mający pod swoją ochroną różnokolorowe wapienne skały, pochodzące z różnych okresów geologicznych.

Przeważają jednak wapienie z okresu górnej jury, czyli ich wiek wynosi około 170 milionów lat.

Charakterystyczny i z daleka widoczny czerwony kolor skał tworzy tzw. muszlowiec rogoży. Nazwa muszlowiec oznacza, iż skała powstała poprzez osadzanie się dużej ilości małży , ramienionogów, amonitów i innych gatunków zwierząt, które przed milionami lat zamieszkiwały ciepłe morze pokrywające teren całego Podhala.

Dla przeciętnego turysty nie będącego znawcą zawiłych procesów geologicznych, istotne jest to, że na własne oczy może zobaczyć zastygłe w skalnych formacjach pozostałości dawnej fauny.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer