Jesteś tutaj

Turniej rycerski na zamku w Rabsztynie

Zapraszamy wszystkich chętnych do zamku Rabsztyn koło Olkusza, gdzie w najbliższą sobotę i niedzielę (7-8 lipca) odbędzie się jubileuszowy X Turniej Rycerski. Udział w Turnieju zapowiedziało przeszło 150 osób z bractw rycerskich całej Polski. W sobotnie południe, po oficjalnym rozpoczęciu turnieju będzie parada rycerska i pokaz średniowiecznej artylerii. Kolejnym punktem programu będzie turniej łuczniczy w zamkowej fosie oraz walki rycerzy podczas „Turnieju Róż” i turnieju miecza długiego. O godzinie 18 pokaz tańców irlandzkich zaprezentuje Teatr Tańca „Actus Animi” , a potem rozpocznie się widowiskowy „Bieg dam”.

Najgłośniejszym punktem programu będzie turniej broni czarnoprochowej, a około godziny 20.30 rozpocznie się największa atrakcja, czyli wieczorna „Bitwa o zamek”. Przez cały dzień będzie można oglądać pokaz sztuki kowalskiej w prawdziwej kuźni.

W niedzielę po mszy polowej o godzinie 10 rozpocznie się „Turniej róż”, a w południe widowiskowe zapasy rycerskie. O godzinie 13 w zamkowej fosie będzie „Rzut włócznią do saracena”, godzinę później „bohurt”, czyli walka „na serio” pięcioosobowych drużyn rycerskich. Równie zacięty może okazać się „Krukial” – mecz piłki nożnej według średniowiecznych zasad. O godzinie 16.30 rozpoczynają się „Błazeńskie figle”, czyli widowisko - happening w trzech odsłonach przeplatane zabawami z publicznością w wykonaniu teatru „Gry i ludzie”. Kolejnym punktem programu będzie recital pieśni dawnych i folkowych w wykonaniu duetu „Liarman”, a następnie nauka tańców dawnych dla publiczności.

Przez dwa dni turnieju będzie prowadzona sprzedaż trojaków olkuskich, będą stoiska rzemieślnicze i gastronomiczne i zabawy dla dzieci. Podczas turnieju od godziny 13 do 17 będzie można zwiedzać zamek Rabsztyn z przewodnikiem (zbiórka o pełnej godzinie przy bramie).

Turniej Rycerski w Rabsztynie jest organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Kruk – Starostwa Rabsztyńskiego oraz Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu. Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz przy wsparciu finansowym powiatu olkuskiego. Zapraszamy.

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer