Jesteś tutaj

KLIO-RATUSZOWE DEBATY O PRZESZŁOŚCI: " Głod w Polsce i na Podhalu do połowy IX wieku "

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu

zapraszają na otwarty wykład

dr Piotr Miodunka
(Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Głód w Polsce i na Podhalu do połowy XIX wieku

30 maja 2018 r. (środa) godz. 17.00
w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu
Ratusz - Rynek 1

* * *
Klęski głodowe były aż do dziewiętnastego wieku stałym źródłem lęków mieszkańców miast i wsi całej Europy obok epidemii, pożarów i wojen. W historii Europy zachodniej i północnej nieurodzaje i głód są dobrze rozpoznane jako jeden z głównych winowajców niskiego przyrostu naturalnego w dawnych wiekach. Fala głodu w latach 1315-1317 poprzedziła pierwszą epidemię dżumy w połowie XIV wieku, nieurodzaje doświadczyły mocno Francję i północną Europę pod koniec wieku XVII, ale najlepiej znanym i zbadanym jest wielki głód w Irlandii drugiej połowy lat 40. XIX wieku wywołany zarazą ziemniaczaną. Ciężki nieurodzaj oznaczał nie tylko perspektywę śmierci głodowej lecz także rozpowszechnienie chorób epidemicznych układu pokarmowego takich jak czerwonka czy dur brzuszny. W Polsce dominuje jednak przeświadczenie o największej uciążliwości wojen i zaraz, a przed klęskami głodowymi miała chronić feudalna organizacja społeczeństwa, w której poddany chłop był tak bardzo potrzebny panu feudalnemu, że ten zapewniał mu przetrwanie w czasie kryzysu. Trzeba jednak pamiętać, że w takich regionach jak Podhale i całe Podgórze z powodu trudnych warunków do uprawy zbóż poza owsem warunki bytowe ludności były szczególnie niekorzystne. Czy zatem w dawnej Polsce lub jej poszczególnych częściach występowały tragiczne w skutkach klęski głodowe, czy też nie?
* * *

Dr Piotr Miodunka, absolwent historii (2000) i prawa (2003) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat obroniony na UJ w roku 2010 na podstawie rozprawy o społecznościach małych miast od XVI do XVIII wieku. Współautor monografii miasta Wojnicz w okresie od XVI do XVIII wieku. Od 2011 r. pracownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowania badawcze: demografia historyczna, geografia historyczna, historia społeczna i gospodarcza od późnego średniowiecza do XIX wieku, historia małych miast i społeczności wiejskich.historyczny

* * *

Tytułowa „Klio” muza historyków, patronuje spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zostali zaproszeni pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi PTH od szeregu lat współpracuje, ale również pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do orgaznizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer