Prawie dwa i pół kilometra nowych ścieżek na terenie miasta, remont obu kładek nad Czarnym Dunajcem, doposażenie Strefy Relaksu i stworzenie miejsca upamiętniającego wizytę Jana Pawła II w Nowym Targu - to miejskie plany związane z realizacją III etapu Szlaku Wokół Tatr - projektu, który przed tygodniem został zatwierdzony do dofinansowania.
W ramach III etapu Szlaku wokół Tatr, na terenie Nowego Targu zaplanowane są takie zadania jak przebudowa ulic Młynówka(800 m) i Schumana (400 m) oraz remont obu kładek nad Czarnym Dunajcem (wymiana nawierzchni, wzmocnienie konstrukcji, dostosowanie do obecnych standardów bezpieczeństwa, piaskowanie elementów stalowych). Istniejąca już przy ścieżce rowerowej strefa relaksu nad Białym Dunajcem, wzbogaci się o wypoczynkowe altany, oświetlenie, monitoring, zadaszenie nad miejscami do grillowania, siłownię.
Najdłuższy odcinek, jaki powstanie w ramach tego etapu projektu – o długości 1100 m – będzie prowadził od rancza Lot na nowotarskie lotnisko, pod pomnik św. Jana Pawła II. Historyczne miejsce pamiętnej, papieskiej wizyty – której jubileusz miasto będzie obchodzić w przyszłym roku, a która przez wielu uważana jest za najważniejsze wydarzenie w całej historii miasta – wzbogaci się m.in. o małą infrastrukturę, ławki i tablice informacyjne związane z wizytą i postacią św. Jana Pawła II.
-Chcemy poprzez to zachować to dziedzictwo – mówi wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek – Uświetnić w ten sposób i przypomnieć zarówno wspaniałą postać naszego papieża Polaka św. Jana Pawła II, jak i jego obecność na nowotarskim lotnisku. To była szczególna chwila, o której ciągle pamiętamy. Niektóre osoby miały okazję uczestniczyć osobiście, a młodemu pokoleniu trzeba o takich historycznych momentach przypominać.
Do tej pory, w ramach projektu Szlak wokół Tatr zrealizowano na terenie Nowego Targu łącznie 26 km ścieżek rowerowych. To dzięki środkom z tego projektu zmodernizowany został m.in. parking przy dworcu kolejowym.
III Etap Szlaku Wokół Tatr realizowany w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, został wybrany jako jeden z 13 – spośród ponad 80 zgłoszonych – projektów, otrzymując dofinansowanie w wysokości ponad 4 mln euro.
Projekt będzie wdrażany w najbliższych dwóch latach we współpracy Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY z ośmioma samorządami pogranicza polsko-słowackiego: Gminą Czarny Dunajec, Gminą Miasto Nowy Targ, Gminą Nowy Targ, Gminą Łapsze Niżne, Miastem Spiska Bela, obec Huncovce, obec Hniezdne oraz obec Velka Lomnica.
Łącznie w ramach III etapu Szlaku Wokół Tatr powstanie na pograniczu polsko-słowackim blisko 26 km nowych ścieżek oraz infrastruktura dla rowerzystów. Wyremontowany zostanie m.in. odcinek ścieżki w gminie Łapsze Niżne na granicy Kacwin-Wielka Frankowa. Zabytkowe obiekty dzięki renowacji zostaną zachowane i uzyskają nowe funkcje (stuletnia stacja kolejowa w Podczerwonem, dwa spichlerze spiskie w Kacwinie). Użytkownicy szlaku uzyskają też specjalne miejsca odpoczynku bezpośrednio na trasie szlaku – prócz nowotarskiej strefy relaksu będą to oaza wypoczynku nad jeziorem w Krauszowie i interaktywna ekspozycja przyrodnicza w Łapszach Niżnych. Planowana jest również promocja szlaku i jego odpowiednie oznakowanie. Łączna wartość projektu to prawie 5 mln euro.
Realizacja prac zaplanowana jest na lata 2018-2020.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer