WARSZTATY EDUKACYJNE W MUZEUM PODHALAŃSKIM IM CZESŁAWA PAJERSKIEGO
1 .„Życie w góralskiej chacie” – dom to miejsce szczególne dla każdego człowieka, zaspakajające jego elementarne potrzeby, ale również charakterystyka budownictwa i jego funkcje. Sięgając początków osadnictwa na Podhalu dowiemy się jak wyglądały typowe góralskie chaty budowane w stylu klasycznym, jak się w nich żyło oraz dlaczego turyści zapoczątkowali styl zakopiański – Witkiewiczowski. Warsztat towarzyszy wystawie czasowej „Czas zatrzymany w miniaturach Jacka Michniaka. Budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX w.
2. Warsztaty pt. „Na straganie w dzień targowy - zajęcia sensoryczno-edukacyjne z kurą w tle”. Podczas warsztatu dzieci poznają historię jarmarku podhalańskiego, dawny szlak handlowy prowadzący z Budy do Krakowa. Dowiedzą się gdzie i jak często odbywały się dawne targi, co wówczas sprzedawano, co to jest barter i handel wymienny oraz targowanie się. Wprowadzając uczestników w klimat dawnego jarmarku za pomocą zmysłów: dotyku, węchu, wzroku, smaku, słuchu będzie można poznać produkty sprzedawane dawniej podczas jarmarków oraz klimat tam panujący. Jako symbol dawnych jarmarków uczestnicy własnoręcznie z papieru i piórek wykonają kurę.
3. Warsztat edukacyjny pt. „Moja mała ojczyzna”. W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy uczniów na warsztaty pt. „Moja mała ojczyzna” Podczas zajęć dzieci dowiedzą się m.in. czym jest współczesny patriotyzm oraz wykonają własnoręcznie symbole narodowe: godło państwowe, flagę, a na zakończenie wspólnie odśpiewamy hymn państwowy.
Cykl na pożegnanie lata
1. Warsztat edukacyjny - „O czym brzęczy ul…” Gdy zginie ostatnia pszczoła ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia”. Już pora by dowiedzieć się nieco więcej o najsłodszych i najważniejszych owadach na świecie. Na warsztacie zaglądniemy do prawdziwego pszczelego ula, by odkryć jego tajemnice. Dowiemy się m.in. jak powstaje miód, jak długo żyją pszczoły i na czym polega ich praca. A może ktoś postanowi zaprosić pszczoły do swojego ogrodu i powiększyć populację tego fascynującego owada.
2. Sztuka na łące… to spotkanie ze sztuką na świeżym powietrzu. Żegnając się powoli z wakacjami zapraszamy do wspólnego czytania o tej najwspanialszej porze roku jaką jest lato. Zaglądając do letniej teczki sztuki zapoznamy się z motywem tejże pory by zinterpretować poszczególne obrazy. Na zakończenie warsztatu własnoręcznie wykonamy latawce z ulubionym wiersze
Warsztaty polecane dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, uczniów niedowidzących
kontakt i zapisy:
e-mail:edukacja@muzeum.nowytarg.pl
tel. 18266 77 76
www.facebook.com/muzeum.podhalanskie
godziny otwarcia:
poniedziałek 10.00 - 18.00
wtorek - piątek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 14.00
Czas trwania warsztatów: 60 minut
Cena 5 zł/osoba
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer