Jesteś tutaj

ETNO JESIEŃ W MUZEUM PODHALAŃSKIM

Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zapraszają na jesienny cykl warsztatów edukacyjnych Etno jesień w Muzeum Podhalańskim:

Jesienne wykopki – na warsztacie zastanowimy się czym różni się współczesna jesień od jesieni sprzed wieków oraz jakie zawody rzemieślnicze i prace domowe o tej porze cieszyły się dużą popularnością, czy gęsie pierze unoszące się we wnętrzu domostw były zapowiedzią rychłego śniegu? A także kim był wędrowiec na białym koniu i dlaczego pod koniec listopada ściągano buty? Na zakończenie warsztatu spróbujemy uplastycznić dawny etnograficzny świat za pomocą wszystkiego co oferuje nam jesienna natura oraz zastanowimy się co z tego wszystkiego zostało nam dzisiaj?
Grupa wiekowa: 5- 12 lat

Liść wspomnień – jesień to czas wspomnień, czas melancholijny, gdy z drzew zaczynają opadać liście a świat zdaje się zasypiać, to również czas odwiedzin miejsc pochówku naszych bliskich, naszych przodków.
Jesienny czas i atmosfera jest więc doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o własnym dziedzictwie. Na warsztacie poznawać i wspominać będziemy znanych nowotarżan, postaci które odegrały znaczącą rolę w mieście i na zawsze wpisały się w jego dzieje. Chętnie poznamy również dzieje Twoich własnych przodków. Ty sam zdecydujesz jakie wspomnienie i o kim zachowasz na jesiennym liściu.
Grupa wiekowa: 10 – 18 lat

Makatka patriotyczna, czyli moja ojczyzna nitką tkana – warsztat to świetna okazja do rozmów na temat patriotyzmu, naszej ojczyzny czy symboli narodowych, a także przypomnienia i upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, której obchody i upamiętnienie według założeń Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA wpisane zostały na lata 2017 – 2022. Podczas warsztatów dowiemy się również czym jest makatka skąd się wywodzi, jakie są polskie tradycje z nią związane by następnie wykonać ją metodą tradycyjną (haft) lub zastępczą (wersja dla najmłodszych oraz nie znających metody tradycyjnej).
Grupa wiekowa: 5 – 18 lat

Tajemnica eksponatu muzealnego – podczas lekcji muzealnej wybierzemy się w podróż do czasów sprzed wieków by poznać historię wybranych eksponatów muzealnych z dziedziny etnograficznej, artystycznej oraz dokumentu archiwalnego i w ten sposób przekonać się jak wiele informacji przechowują mury i archiwa muzealne a także przekonać się jaką rolę pełnią muzea. Jeśli wiesz po co przyjść do muzeum - przyjdź, a jeśli nie wiesz – skorzystaj z lekcji muzealnej.
Grupa wiekowa: 10- 18 lat

Na straganie w dzień targowy. Historia Jarmarków Podhalańskich z kurą w tle – to warsztat opowiadający historię Jarmarków Podhalańskich, które swą historią sięgają czasów średniowiecza. Warsztat jest okazją do poszerzenia wiedzy na temat własnego dziedzictwa i historii Nowego Targu, ale również alternatywą świetnej sensorycznej zabawy w muzealnej przestrzeni uzupełnionej artystyczną scenografią.
Grupa wiekowa: 3- 12 lat

kontakt i zapisy:
e-mail: edukacja@muzeum.nowytarg.pl
tel. 18 266 77 76
www.facebook.com/muzeum.podhalanskie

cena; 10 zł/ os.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer