Jesteś tutaj

Psalmy Dawidowe w MCK Nowy Targ

Psalmy Dawidowe w MCK Nowy Targ
Już 18 września (niedziela) o godz.19.00 w MCK Nowy Targ odbędzie się koncert „Psalmy Dawidowe” towarzyszący Festiwalowi Muzyka na szczytach. Bilety 60zł do nabycia  w Sekretariacie MCK, I piętro, tel. 18 266 21 32.
To nowy projekt artystyczny Mateusza Pospieszalskiego, który tym razem sięgnął po Księgę Psalmów i stworzył ilustracje do wybranych pieśni. Do udziału w projekcie zaprosił grono cenionych artystów. Artystę zainspirowały różne tłumaczenia Księgi Psalmów, nie tylko te najbardziej znane z Biblii Tysiąclecia, ale również te współczesne: z
Edycji św. Pawła, a także tłumaczenia poetów - Leopolda Staffa oraz Czesława Miłosza. Stara się urzeczywistnić przekaz artystyczny wyzbyty archaiczności tradycyjnych wykonań liturgicznych. W zamyśle dzieła nie chce odnajdywać muzealności, czy etniczności Psalmów. Pragnie natomiast zmierzyć się z przekazem odpowiadającym naszym doświadczeniom oraz czasom. Nie sugeruje interpretacji poprzez instrumentarium w taki sposób, aby narzucało ono jakąkolwiek stylistykę. Instrumenty etniczne mają wybrzmieć w sposób indywidualny i nowatorski.
Mateusz Pospieszalski, wykorzystując wiedzę i doświadczenie zaproszonych artystów stwarza nową jakość, która ma być po części zintegrowana z poetyckością tych tłumaczeń.
Udział biorą:
Mateusz Pospieszalski – wokal, saksofon sopranowy, szałamaja, klarnet
basowy
Barbara Pospieszalska – wokal
Dominika Ostałowska – słowo
Paweł Płoskoń – wokal, lira korbowa
Łukasz Pospieszalski – fortepian
Darek Bafeltowski – gitary, saz, cumbus
Marcin Lamch – kontrabas
Wojciech Lubertowicz – instrumenty perkusyjne
W programie koncertu usłyszymy Psalmy: 1, 4, 5, 16, 41, 46, 64, 78, 86, 142, 145 w tłumaczeniach Czesława Miłosza, Leopolda Staffa oraz Towarzystwa Świętego Pawła.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer