Jesteś tutaj

Drugie życie żelazek - Kolekcje Mieszczan 05.10.2023r.

Żelazko to przyrząd z obrobionego i wygładzonego kawałka metalu – żelaza, także wykonywane z różnych stopów oraz metali przejściowych. Żelazko na co dzień służy ludziom do prasowania – czyli wygładzania tkanin, za pomocą wysokiej temperatury i użycia siły fizycznej.

Już w czasach prehistorycznych stosowano gładziki kamienne. W starożytności prasowano rozgrzanymi wałkami. W Chinach stosowano rondle wypełnione gorącą wodą. W średniowieczu wykuwano żelazka o płaskiej formie tzw. stopie. W erze nowożytnej nad stopą zainstalowano palenisko, a także wymyślono wkład z regularnej bryły tzw. duszę. Stosowano paliwa: benzynę, spirytus, gaz, naftę. W XIX i XX w. w użyciu były wszystkie typy żelazek w niezliczonych ilościach. Punktem zwrotnym okazało się zastosowanie elektryczności co sprawiło, że żelazka na prąd jako wydajniejsze wyparły dotychczasowe żelazka.

Wyrzucone, schowane, częstokroć zdekompletowane, pokryte rdzą i zbutwiałe zostały zapomniane. Obecnie wynajdywane i odnawiane dostają drugie życie, już jako przedmioty o walorach ściśle ozdobnych.

Niniejsza wystawa i wywód tematyczny to próba podzielenia się z Państwem ciekawostkami pod kątem: historycznym, kolekcjonerskim i renowacyjnym. Wszystko to połączone z prezentacją konkretnych i niepospolitych oraz rzadko spotykanych żelazek: gładzących, kumulujących, na węgiel, na duszę, na paliwo, z rozmaitych okresów będących częścią zbiorów Autora.

 

Mam nadzieję, że urzekną Państwa swoim niepowtarzalnym stylem.

A będą to między innymi:
- żelazka w postaci smoków, łabędzi, koników, wielorybów;
- żelazka z ornamentami i dekoracjami: francuskie, szkockie;
- żelazka z rzeźbieniami: lwów, żółwi, saren, delfinów;
- żelazka na duszę: belgijskie, angielskie;
- żelazka dwukominowe, chińskie patelnie, karbownice;
- żelazka paliwowe ze zbiornikami, w tym z porcelany;
- żelazka do tworzenia ozdób kwiatowych i innych falowań;
- żelazka do kołnierzyków, rękawów, guzików, krawatów, kapeluszy;
- żelazko na koks, wodę, gaz, benzynę, spirytus

Zapraszam do wspólnej przygody.
Mecenas Rafał Król

5 października, godz. 17.00
Muzeum Podhalańskie
Ratusz, Rynek 1

wstęp wolny 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer