Jesteś tutaj

Nie wypalaj traw!

Utrzymywanie w czystości środowiska, w którym żyjemy, to nasz obowiązek. I tak być powinno nawet bez specjalnych zarządzeń. Niestety, dla wielu nierozważnych i bezmyślnych osób sprzymierzeńcem w wiosennych porządkach stał się ogień.

Ekolodzy, naukowcy, przyrodnicy i leśnicy – wszyscy zdecydowanie apelują, że wypalanie traw nie jest efektywnym sposobem "odnawiania" gleby. Po wypaleniu gleba ubożeje, ginie cała mikroflora i mikrofauna, które ją ożywiają.
Ziemia zostaje wyjałowiona a popiół zmywany przez deszcz do ziemi zakwasza ją zamiast użyźniać, nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych, przerywany jest proces formowania się próchnicy a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody. Corocznie w wyniku wypalania traw giną liczne zwierzęta, w tym również ptaki, które mają gniazda na łąkach i pastwiskach.
Wypalanie traw oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne i niekorzystne dla człowieka, jest też prawnie zabronione i karalne. Zgodnie z art. 124 i art. 131 pkt. 12 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody /tekst jednolity: Dz. U. z 2009r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm./ „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny”.
Wypalanie traw zabrania też § 40 ust. 1 oraz § 43 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719): "W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru”, „Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione".
Unia Europejska traktuje problemy rolno-środowiskowe ze szczególną uwagą. Nie przestrzeganie przez zainteresowanych zakazu wypalania traw może skutkować utratą dopłat bezpośrednich i rolno-środowiskowych.
Przedstawiając powyższe, należy również zwrócić uwagę na fakt, że pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, które w tym czasie mogą być niezbędne w innym miejscu dla ratowania życia i mienia ludzkiego. Ponadto koszty takich akcji (paliwo, środki gaśnicze, amortyzacja sprzętu itp.), które są znaczne, ponosi całe społeczeństwo.
Apelujemy o rozsądek! Nie wypalaj traw bo stanowi to duże zagrożenie dla człowieka i przyrody, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer