Jesteś tutaj

Światowy Dzień Żywności

16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności – Bank Żywności w Krakowie zaprasza tego dnia na Mały Rynek, a następnie Plac Wolnica do wspólnego świętowania i do niemarnowania.
16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności ustanowiony przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Jego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie. Z tej okazji Bank Żywności Krakowie zachęca wszystkich do zmiany swoich nawyków i zaprzestania marnowania jedzenia. W tym roku Banki Żywności szczególną uwagę kierują na edukację na temat marnowania mleka i produktów mlecznych.

16 października o godzinie 13:00 z Małego Rynku w Krakowie powędruje kolorowa PARADA ŻYWNOŚCI! Uczestnicy parady to uczniowie krakowskich gimnazjów i szkół podstawowych, studenci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i wszyscy chętni przechodnie, których zainspirujemy do włączenia się w pochód. Parada powędruje z Małego Rynku poprzez ulice: Sienną, dookoła Rynku Głównego, Grodzką, Św. Idziego, Stradomską, Krakowską do Placu Wolnica, gdzie o godzinie 13:30 happeningiem Teatru Gry i Ludzie z Katowic powitamy wszystkich zebranych gości.

W paradzie oprócz wolontariuszy i przyjaciół Banku Żywności w Krakowie wezmą udział także krakowskie szkoły, które biorą udział w konkursie objętym patronatem Federacji Polskich Banków Żywności: Tesco dla szkół – „Talent do niemarnowania”.

Celem akcji w tym roku jest edukacja dzieci w zakresie niemarnowania żywności poprzez zachęcenie do przygotowania filmów na ten temat. Dzięki udziałowi w konkursie edukacyjnym Tesco dla szkół można połączyć naukę zasad niemarnowania żywności z filmową zabawą, a przy okazji wygrać cenny sprzęt dydaktyczny dla całej szkoły.
Chętne szkoły mogą wysyłać swoje prace konkursowe do 8 listopada i dołączyć do ponad 350 szkół już zarejestrowanych w programie, w tym SP nr 24 i 25 w Krakowie.

Na zebranych na placu Wolnica uczestników parady czekać będą liczne atrakcje. Pomysły na apetyczne niemarnowanie żywności zaproponuje też Robert Makłowicz, juror konkursu Tesco dla Szkół, którego pokaz kulinarny rozpocznie się ok. godziny 14:30.
Wcześniej Robert Makłowicz oceni także kulinarne talenty podopiecznych krakowskich placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które pod opieką czterech blogerek kulinarnych (Ulli Pałki, Marii Anny Brzegowy, Patrycji Fudalewskiej-Jasińskiej oraz Katarzyny Kośmider) w restauracji El Toro na Placu Wolnica przygotują swoje propozycje na pyszne i zdrowe śniadanie.

Według najnowszych badań 39% Polaków przyznaje się do marnowania jedzenia! Główne powody marnowania:
przegapienie terminu przydatności do spożycia 52%
zbyt duże porcje posiłków 36%
zakup złego jakościowo produktu 22%
niewłaściwe przechowywanie żywności 20%
zbyt duże zakupy 19%
brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań 6%
brak listy zakupów 2%

Mleko i produkty mleczne są istotnymi elementami diety. Mleko jest bardzo dobrym źródłem wapnia, oraz witamin A, D, E, K, oraz grupy B. Dlaczego więc jogurty i mleko znajdują się na liście 10 najczęściej wyrzucanych przez Polaków produktów (jogurty 5., mleko 8., ser 9. pozycja)? [MillwardBrown dla Federacji Polskich Banków Żywności 2013 r.].
Marnując mleko, marnujemy także wodę. Do wyprodukowania 1 szklanki mleka (250 ml) zużywa się 255 l wody [Science for Water, JRC thematic report, European Commissione, 2012].

Najczęstszym powodem wyrzucania żywności przez konsumentów jest przegapienie terminu przydatności do spożycia. Ten czynnik jest szczególnie istotny w przypadku produktów mlecznych. Dlatego stojąc przy sklepowych półkach z nabiałem warto uświadomić sobie kilka faktów:

Na rynku szeroko dostępne są mleka pasteryzowane i sterylizowane:
Mleko pasteryzowane zachowa trwałość przez 1-2 dni gdy jest przechowywane w warunkach chłodniczych i zamknięte.    Po otwarciu należy mleko zamknąć o ile umożliwia to opakowanie albo zawinąć lekko róg i spiąć gumką- w przypadku mleka w folii.
Mleko sterylizowane (UHT) zachowuje trwałość nawet do roku, należy przestrzegać daty na opakowaniu. Po otwarciu należy ostrożnie przelewać mleko, ograniczamy w ten sposób wymianie z powietrzem i przedłużamy czas jego przechowywania w lodówce. Otwarte sterylizowane mleko można przechowywać w lodówce do 2 dni.
Jogurty, kefiry – zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia, nie bój się natomiast wypukłych wieczek – świadczy to o działaniu w produkcie pozytywnych bakterii probiotycznych, istotnych dla Twojego zdrowia.
Sery dojrzewające – wbrew pozorom barwa serów nie świadczy o złej czy dobrej jakości. Uwagę należy zwracać natomiast na wzdęcia serów, które po przekrojeniu charakteryzują się licznymi, poszarpanymi dziurami, zlokalizowanymi głównie w centralnej części sera. Świadczą one o złej jakości mikrobiologicznej produktu.

Jeśli chcesz wiedzieć jakie mleko wybrać i dowiedzieć się w jaki sposób je przechowywać koniecznie skorzystaj z aplikacji mobilnej Nie Marnuje, przygotowanej przez Federację Polskich Banków Żywności specjalnie z okazji Światowego Dnia Żywności. Dzięki aplikacji informacje o tym, jak odpowiednio dobierać i przechowywać produkty będą zawsze pod ręką. Przy okazji możesz sprawdzić jak dużo wiesz o problemie marnowania żywności, jego przyczynach i skutkach. Aplikacja od 16 października będzie dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie www.niemarnuje.pl

Informacje o tym jak przechowywać mleko i produkty mleczne można także znaleźć na poradnikowej stronie internetowej prowadzonej przez Federację Polskich Banków Żywności www.niemarnuje.pl
Źródło: www.malopolska.pl

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer