Jesteś tutaj

Zdigitalizowano wszystkie wydania Ilustrowanego Kuriera Codziennego! Znajdziemy je w Internecie

Kompletne archiwum dziennika, który wydawano w latach 1910-1939 znajdziemy na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Digitalizacja dziennika rozpoczęła się we wrześniu 2011 roku.Prace nad digitalizacją gazety prowadzi Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Są one finansowane z pieniędzy Wieloletniego Programu Rządowego Kultura + Priorytet "Digitalizacja". Zdigitalizowane numery pochodzą z Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Prace digitalizacyjne trwały nieprzerwanie przez 2 lata w pracowni digitalizacyjnej Biblioteki. Zabezpieczono w formie cyfrowej materiał zajmujący prawie 10 TB. Wszystkie zeskanowane strony poddano technologii rozpoznawania druku (OCR), dzięki czemu odbiorcy zdigitalizowanego dziennika mają możliwość wyszukiwania słów w jego treści. Było to kolejne wyzwanie, gdyż w okresie wojennym (1914-1918) pismo borykało się z rozmaitymi problemami, których skutkiem była wyraźnie gorsza jakość papieru jak i druku. IKC w tym czasie zmieniał drukarnię, czcionki, a niska jakość użytego papieru powodowała „prześwity”. Z biegiem lat postąpiła też znaczna degradacja woluminów. Ostatecznie jednak zespół MBC poradził sobie z tym problemem stosując odpowiednie naświetlenie materiału a także edycję graficzną plików.

W związku z zakończeniem projektu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, organizuje seminarium Digitalizacja „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – z tradycją w przyszłość, które odbędzie się 24 października, o godz. 10.00, w Artetece WBP w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od ulicy Szujskiego).
O tym, jak ważna jest digitalizacja, dlaczego bez niej utracimy część wiedzy o codzienności sprzed lat oraz o szerokim spectrum współczesnego wykorzystania zdigitalizowanych gazet i czasopism na przykładzie „Ilustrowanego Kuryera Codziennego" rozmawiać będą przedstawiciele środowisk naukowych i twórczych, specjaliści ds. digitalizacji oraz pasjonaci przedwojennych wydawnictw.

Źródło: www.malopolska.pl

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer