Jesteś tutaj

17. numer Almanachu

Rozmowa z Marcinem Jagłą – sekretarzem redakcji Almanachu Nowotarskiego
- 18 listopada – promocja kolejnego nowotarskiego rocznika. Co ciekawego znalazło się w najnowszym numerze?
- Zapraszamy tego dnia na godz. 18 do sali obrad Urzędu Miasta. Tematyka Almanachu Nowotarskiego, czyli najważniejszego periodyku wydawanego w mieście, jest tak rozmaita, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Tegoroczny numer, starannie wydany w twardej oprawie, ma ponad pół tysiąca stron! Ma nasz Almanach swoich stałych czytelników i stały od lat układ tematyczny.

Tradycyjnie pierwsze strony otwiera poezja z refleksyjnymi wierszami Wandy Szado-Kudasikowej o miejskim parku i Krzysztofa Kokota, który natchnienia szuka w nowotarskich Samorodach. W aktualiach – zaskakujące odkrycia archeologiczne na nowotarskim Rynku. Bogusław Pachniowski opisuje Nowotarski Salon Poezji.

Z przeszłości Miasta to próba uzupełnienia opisu monograficznego Stolicy Podhala, gdzie wśród wielu ciekawych tekstów Karolina Panz prezentuje obraz nowotarskiej rodziny Singerów, a Lesław Dall żydowskie organizacje kombatanckie. Oprócz tematyki żydowskiej jest w Almanachu tekst Kingi Kamili Loevell o Romach w powiecie nowotarskim. Stanisław Hodorowicz wraz z synem Maciejem przedstawiają interesujący tekst o zbójnictwie w Tatrach. Nie zabraknie w Almanachu również tekstów opisujących sztukę sakralną Podhala. Tematyką tą od lat zajmuje się prof. Andrzej Skorupa, który prezentuje sztukę polskiego Spisza, dzieła Tomasza i Wita Nanke na Zamagórzu. Sylwia Bukowska przygotowała ujmującą historię domu wszystkich kapłanów, czyli popularnie zwanej Księżówki. Historię swojego stuletniego życia opisał nowotarski Żyd Edmund Korngut - jest to przejmująca relacja z tułaczego życia zmarłego już nowotarżanina. Bogaty w życiorysy jest dział „Biografie, portrety", w którym nowotarski historyk Jacek Waksmundzki przybliża sylwetki: ks. Leopolda Bukowskiego, Józefa Skubisza, majora Józefa Chlipały. Z kolei prof. Monika Waksmundzka-Hajnos sporządziła biogramy Stefana Banacha i Władysława Hajnosa w setną rocznicę urodzin.
- Szerokim nurtem przez karty Almanachu płyną jednak i bieżące wydarzenia...
- Almanach Nowotarski traktuje nie tylko o tym co przeszło do historii, ale również o współczesności zawartej w starannie opracowanej przez Zofię Giełczyńską „Kronice nowotarskiej za rok 2012", która dla przyszłych badaczy będzie nieocenioną kopalnią wiedzy o czasach, w których żyjemy. Warto ten tekst przeczytać, próbując odnaleźć wydarzenia, w których uczestniczyliśmy i ludzi, których spotykamy. Irena Łukaszka przedstawia z kolei sylwetki tych, którzy odeszli. Są w Almanachu recenzje publikacji, jest starannie przygotowana bibliografia Podhala, Spisza i Orawy jest wiele innych tekstów, do których lektury serdecznie zachęcamy.
- Kto się przez miniony rok trudził nad Almanachem? Dzięki komu mógł on teraz wyjść drukiem?
- Almanach Nowotarski redaguje zespół w składzie: Stanisław Hodorowicz, Marcin Jagła, Magdalena Sadlik, Adlof Szpytma i Stanisława Trebunia-Staszel, która szefuje redakcji. Nie byłoby oczywiście tego wydawnictwa, gdyby nie życzliwe wsparcie darczyńców, do których należą: burmistrz i Rada Miasta Nowy Targ, Miasto Zakopane, parlamentarzyści Andrzej Gut-Mostowy i Stanisław Hodorowicz, Podhalańska Wspólnota Samorządowa, Firma Moto Service Adam Worwa, Restauracja Ruczaj, Sklep Medyczny Fundacji Adama Worwy, ZEW Niedzica i Bank Zachodni WBK. Wydawcą Almanachu jest Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu. Serdecznie zapraszam na promocję naszego Almanachu z licznymi niespodziankami, a przede wszystkim z książką, która powinna się znaleźć na półce wielu nowotarżan.

(Anna Szopińska) www.podheleregion.pl

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer