Jesteś tutaj

Kowaniec – niedoceniona dzielnica Nowego Targu

Nie wielu mieszkańców Nowego Targu ma świadomość jak duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta w okresie międzywojennym miała podgorczańska dzielnica Kowaniec. Niegdyś samodzielna wieś, dziś stanowi jedną z najatrakcyjniejszych turystycznie części miasta. W krajobrazie dzielnicy, po latach jej świetności, pozostały wspaniałe wille drewniane i murowane. Tym obiektom i ogólnie architekturze uzdrowiskowej poświęcony był piątkowy wykład w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej.

 

Szalenie interesująco o zabytkowych willach w stylu zakopiańskim opowiadał dr Zbigniew Moździerz z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Znany i ceniony w środowisku konserwator, kustosz Willi Koliba w Zakopanem, autor i redaktor szeregu publikacji naukowych dotyczących architektury podhalańskiej.  

Po obszernym wprowadzeniu obejmującym  historię architektury opartej na przykładzie  zachowanych w przestrzeni miasta  budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej, prelegent omówił znaczenie stylu zakopiańskiego i siłę jego oddziaływanie na architekturę w całym  regionie. W drugiej części wykładu zaproponował swoistego wirtualny spacer po Kowańcu i Szuflowie pokazując wspaniałe przykłady architektury uzdrowiskowej, wznoszone w stylu zakopiańskim, ale także nawiązujących do stylu dworkowego czy szwajcarskiego. Jak się okazało na tym terenie zachowało się bardzo wiele niezwykle interesujących obiektów, których wartości dotychczas nie wykorzystano pod względem turystycznym. Dziś kiedy coraz częściej mówi się o przywróceniu Kowańca do roli bazy noclegowej dla turystów przyjeżdżających do Nowego Targu, właśnie te obiekty mają szansę powrócić do pełnienia swej pierwotnej funkcji.

Podczas dyskusji jaka wywiązała się po zakończeniu wykładu, uczestnicy zwrócili uwagę na potrzebę podjęcia przez władze miasta bardziej energicznych działań, mających na celu zachęcenie mieszkańców Kowańca do zabezpieczenia tych cennych obiektów i przywrócenia im funkcji noclegowych. Za tym jednak winna pójść budowa infrastruktury sportowej: wyciągów, kolejki itp., która przyciągała by turystów właśnie do tej części miasta.  Ponadto, wzorem opracowanego  przez Muzeum Tatrzańskie „Szlaku stylu zakopiańskiego”, cieszącego się dużym zainteresowaniem odwiedzających stolicę polskich Tatr, można by było również w Nowym Targu przygotować podobną atrakcję turystyczną. Jak zadeklarował dr Moździerz, architektura Kowańca jest tak niezwykle interesującą, że chętnie podjąłby się szczegółowego opracowania tego zagadnienia, na co Robert Kowalski Prezes Oddziału PTH  obiecał pozyskanie środków i wydanie drukiem takiej pracy. W wykładzie wzięli udział mieszkańcy Kowańca a także m.in.  Grzegorz Watycha sekretarz Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Marek Fryźlewicz Burmistrz Nowego Targu, Wojciech Groń Prezes Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu.

Piątkowy wykład odbył się w ramach comiesięcznego cyklu „Wieczornych spotkań w Bursie Gimnazjalnej z historią,  kulturą i tradycja w tle”, organizowany wspólnie przez Oddział PTH w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego. Projekt dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.  

(ROCH)

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer