Jesteś tutaj

Region

JASKINIA W OBŁAZOWEJ

Jaskinia położona jest na terenie rezerwatu przyrody Przełom Białki we wsi Nowa Biała, kilka kilometrów od Nowego Targu. Jaskinia zdobyła rozgłos dzięki pracom archeologicznym jakie prowadzili w niej krakowscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas prac wykopaliskowych znaleziono tutaj między innymi szczątki nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego, renifera jak również kamienne narzędzia. Znalezione przedmioty pochodzą z epoki kamienia, neolitu, brązu czy średniowiecza.

Jednak największym echem odbiło się znalezisko w postaci najstarszego bumerangu na świecie. Wykonany z ciosu mamuta jest datowany na około 30.000 lat p n.e. Wykonana replika pozwoliła przeprowadzić testy, dzięki którym wiadomo, że zasięg tej broni wynosił ponad 60 metrów.

PRZEŁOM RZEKI BIAŁKI

  

Najbardziej znany przełom w Polsce tworzy Dunajec, efektownie przecinający Pieniny.

Ale swój przełom ma też Białka – rzeka o charakterze alpejskim, zasilana wodami płynącymi z Tatr.

Sam przełom jest niewielki, bo liczy sobie około 100 metrów długości i biegnie pomiędzy dwoma skałami: Kramnicą i Obłazową. W przeszłości obie skały stanowiły jedną całość, która na skutek działania wód została rozdzielona na dwie części. Białka stanowi również granicę pomiędzy dwoma regionami geograficznymi: Pieninami Spiskimi i Kotliną Orawsko – Nowotarską.

Doceniając malowniczość i urok tego miejsca, w latach 50-tych ubiegłego wieku został tutaj utworzony rezerwat przyrody, a jego malownicza sceneria posłużyła jako plener w produkcjach filmowych – Janosika oraz Karola – człowieka który został papieżem.

SKAŁKA ROGOŹNICKA - REZERWAT PRZYRODY WPISANY NA LISTĘ ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA GEOLOGICZNEGO UNESCO

    

Skałka Rogoźnicka to miejsce unikatowe nie tylko w skali Podhala, ale również całej Polski.
Pod względem geologicznym skałka jest częścią Pienińskiego Pasa Skałkowego ciągnącego się z okolic Wiednia aż do Karpat Rumuńskich.
O jej wyjątkowym charakterze niech świadczy fakt, iż jest to jedyne miejsce w Polsce  wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Geologicznego UNESCO. Oznacza to, że Skałka Rogoźnicka jest unikatowym stanowiskiem geologicznym w skali świata.

W dawnym kamieniołomie został utworzony rezerwat przyrody mający pod swoją ochroną różnokolorowe wapienne skały, pochodzące z różnych okresów geologicznych. Przeważają jednak wapienie z okresu górnej jury, czyli ich wiek wynosi około 170 milionów lat. Charakterystyczny i z daleka widoczny czerwony kolor skał tworzy tzw. muszlowiec rogoży. Nazwa muszlowiec oznacza, iż skała powstała poprzez osadzanie się dużej ilości małży , ramienionogów, amonitów i innych gatunków zwierząt, które przed milionami lat zamieszkiwały ciepłe morze pokrywające teren całego Podhala.

Dla przeciętnego turysty nie będącego znawcą zawiłych procesów geologicznych, istotne jest to, że na własne oczy może zobaczyć zastygłe w skalnych formacjach pozostałości dawnej fauny.

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer