Jesteś tutaj

Nowy Targ

RYNEK

Nowotarski rynek do najmniejszych nie należy, zajmuje bowiem powierzchnię ponad 1,5 ha. Do dnia dzisiejszego zachował się jego pierwotny, średniowieczny układ urbanistyczny. Centralny plac z ratuszem, boczne ulice odchodzące prostopadle z czterech narożników.

Do 1784 roku otaczające plac domy były drewniane i parterowe. Po wielkim pożarze, który stawił prawie całą zabudowę rynku zaczęto wznosić murowane i piętrowe kamienice nowotarskich mieszczan. Zabytkowy charakter mają kamienice pochodzące z XIX wieku, a oznaczone numerami: 9, 11, 27 oraz 18.

Najważniejszym budynkiem był ratusz, o którym pierwsze pisane wzmianki pochodzą z końca XVI wieku. Podobnie jak cała pozostała zabudowa miasta był konstrukcją drewnianą. Mieścił się w nim urząd władz miejskich, sąd oraz więzienie. Dopiero pod koniec XIX wieku wieku został wzniesiony nowy, murowany budynek ratusza. Obecnie mieści się w nim Muzeum Podhalańskie.

Na rynku można spotkać Hankę, która przyjechała do Nowego Targu na jarmark. Przysiadła ona na ławeczce, zajadając Nowotarskie Lody Tradycyjne i czytając Tygodnik Podhalański. Prawdopodobnie czeka ona na Jędrka, który siedzi na ławeczce przy oczku wodnym na Krupówkach. Legenda głosi, że Hanka i Jędrek spotkają się, gdy Nowy Targ i Zakopane połączy autostrada.

MUZEUM PODHALAŃSKIE IM. CZESŁAWA PAJERSKIEGO 

Swoją siedzibę Muzeum ma w miejscu dogodnym dla ruchu turystycznego mieści się bowiem w Rynku w budynku Ratusza. Wśród wielu eksponatów, których liczba przekracza ponad 7000 egzemplarzy obrazujących kulturę i dawne życie mieszczan nowotarskich na uwagę zasługują wystawy czasowe oraz unikatowa maszyna drukarska pochodząca w I połowy XIX wieku. Obecnie trwają prace mające na celu uruchomienie zabytku, dzięki czemu naocznie będzie się można przekonać jak wyglądał druk w minionej epoce.

Chlubą Muzeum Podhalańskiego są bogate zbiory rzeźb i malarstwa nowotarskiego artysty, prymitywisty Edwarda Sutora, zwanego „nowotarskim Nikiforem”.

Jego prace jednych zachwycają, u innych budzą głęboką niechęć.

Sutor jest postacią znaną i cenioną w kręgach ludzi związanych ze sztuką, Był rzeźbiarzem amatorem ale co najważniejsze samoukiem. Prace artysty wyzwalają emocje, które nie pozwalają przejść obok tych nich obojętnie.

Informacje praktyczne: Muzeum Podhalańskie, Rynek 1 (Ratusz) telefon: 18 266 77 76
Czynne: poniedziałek - piątek 8.00 - 16.00, sobota 9.00 - 14.00, ceny biletów: ulgowy: 5 zł, normalny: 8 zł.

STAŁA WYSTAWA W RATUSZU: MIASTO NOWY TARG - JAN PAWEŁ II; PRZESZŁOŚĆ I OBECNOŚĆ

Otwarta w październiku 2011 r. wystawa gromadzi w swoich zbiorach pamiątki związane z osobą papieża Polaka. W większości prezentowane eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów i dotyczą okresu krakowskiego jak również czasów pontyfikatu. Wiele z udostępnionych zwiedzającym eksponatów nosi znamiona relikwii.

Na wystawie można zobaczyć między innymi dokumenty potwierdzające przebieg nauki  Karola Wojtyły podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, dyplom magistra teologii, odręcznie napisany życiorys oraz liczne medale i dokumenty wydawane przez Watykan za czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Są też rzeczy osobiste jak zastawa stołowa, sweter, buty czy sutanna oraz wiele innych cennych eksponatów.

Informacje praktyczne: wystawa czynna w godzinach pracy Muzeum Podhalańskiego, poniedziałek - piątek 8.00 - 16.00, sobota 9.00 - 14.00

Zobacz również: Małopolski Szlak Architektury Drewnianej

Zobacz również: Szlak Gotycki

Galeria zdjęć

 

MUZEUM DRUKARSTWA

   

Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu mieści się w powstałym w ramach projektu nowym budynku. Cennym eksponatem jest unikatowa maszyna drukarska z połowy XIX wieku, pochodzaca z wiedeńskiej fabryki maszyn założonej w 1836 roku przez Christiana Leo Mullera i Friedricha Helbiga. Jest to jedyna tego typu maszyna zachowana do dnia dzisiejszego. W muzeum odtworzono dawną oficynę drukarską na wzór prowadzonego od 1898 roku zakładu Ignacego Borka. Oryginalne maszyny i wyposażenie pozwalają zapoznać się z dawnymi technikami i procesem druku. Ekspozycja, na którą składa się imponujący zbiór druków i fotografii oraz interaktywne aplikacje, przybliża życie kulturalne, społeczne, polityczne i gospodarcze Nowego Targu z początku XX wieku.

 

ZABYTKOWA WIEŻA WODNA NA STACJI KOLEJOWEJ

 

Wieża wodna na stacji kolejowej w Nowym Targu, to jeden z ostatnich zachowanych na pograniczu zabytków dawnej sztuki inżynieryjnej. Wieże wodne stanowiły główny element zespołu technicznych urządzeń, tworzących stacje wodne, które służyły niegdyś do obsługi kolei parowej. W odrestaurowanej wieży można zobaczyć podstawowy element jej wyposażenia, czyli stalowy, nitowany zbiornik na wodę oraz ekspozycję, która przedstawia dzieje nieistniejącej już linii kolejowej z Nowego Targu do Suchej Góry, po której dziś prowadzi ścieżka rowerowa Szlaku Wokół Tatr.

 

IZBA ZIMNEJ WOJNY I SOCJALIZMU

    

Na przełomie lat 50 i 60 XX wieku został dobudowany do istniejącego już budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej nowy budynek, w którego piwnicach zgodnie z ówczesną doktryną obronną zostało utworzone Stanowisko Kierowania Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej. To z tego miejsca w przypadku wojny lub innego zagrożenia miało się odbywać kierowaniem urzędem miejskim oraz koordynowanie działań formacji obrony cywilnej.
Pomieszczenia „schronu” zostały zakwalifikowane jako miejsce ukrycia typu II i zaopatrzone w stalowe drzwi zabezpieczające jedynie przed wybuchami bomb.
W celu zapewnienia odpowiednich warunków do pracy, na wypadek konfliktu zbrojnego bądź też innego zagrożenia stanowisko kierowania zostało  wyposażone w środki łączności umożliwiające kontakt z innymi urzędami oraz jednostkami obrony cywilnej. W przypadku szczelnego zamknięcia stalowych drzwi, dopływ świeżego powietrza zapewniał specjalny układ wentylacyjny wyposażony w odpowiednie filtry, które pomimo upływu wielu lat pozostały nadal sprawne.
W sytuacji zawalenia się budynku  projektanci zapewnili również wyjście ewakuacyjne prowadzące na podwórko dzisiejszego Urzędu Miasta.

Informacje praktyczne: Zwiedzanie „I zwisu” w dni robocze, kontakt z osobami oprowadzającymi: 693 749 470, 795 591 442.
W dni wolne od pracy istnieje możliwość zwiedzania dla grup po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. 

KAPLICA PAPIESKA POD TURBACZEM

 

Położona przy szlaku żółtym kaplica jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Gorcach. Została wybudowana (bez zgody ówczesnych władz) w 1979 r. przez wizytą Jana Pawła II w Nowym Targu i została poświęcona Matce Boskiej Królowej Gorców.

Przez turystów nazywana jest Papieską lub Pasterską. Kaplica została postawiona na planie krzyża Virtuti Militari, najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego. Wnętrze niewielkiej, ale niezwykle nastrojowej kaplicy nawiązuje swym wystrojem do wartości maryjnych i patriotycznych.

W sezonie turystycznym w niedziele są w niej odprawiane msze święte o 11:00 i 16:00.

 

KOLIBA NA ŁAPSOWEJ POLANIE

   

Położona na południowych stokach Gorców ( Bukowiny Obidowskiej ) na wysokości 860 m n.p.m. ŁAPSOWA POLANA to miejsce, które jest dostępne dla każdego turysty - nawet tego najmniej wprawionego piechura. Koliba oddalona ok 30 minut od parkingu na Marfianej Górze sprawdza się, jako alternatywa na popołudniową kawę w przepięknej scenerii oraz rozpościerających sie widoków na Nowy Targ i Tatry.
Koliba dysponuje około 30 miejscami noclegowymi oraz doskonałą kuchnią. Na terenie znajduje sie palenisko, które zaprasza do wspólnego biesiadowania.

 

 

Zobacz również: szlaki piesze

NOWOTARSKI JARMARK -CZARNA OWCA

   

Tradycja nowotarskich jarmarków jest bardzo stara, sięga bowiem czasów lakacji miasta w XIV wieku. Wówczas na mocy przywileju wydanego przez Kazimierza Wielkiego jarmark mógł się odbywać w dniu św. Katarzyny – patronki miasta. Kolejni królowie polscy potwierdzali ten przywilej, a Kazimierz Jagiellończyk wyznaczył kolejne dni targowe przypadające w dniu św. Jakuba oraz dodatkowo w każdy czwartek.

Atmosfera jarmarków była i jest po dzień dzisiejszy niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Na plac targowy, przyjeżdżają kupujący z całego Podhala i sąsiedniej Słowacji. Bez wątpienia dla wielu handlujących jak i kupujących czwartkowy bądź sobotni targ podobnie jak przed wiekami jest ważnym wydarzeniem.

 

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer