Jesteś tutaj

Szlaki piesze

Największym walorem turystycznym Nowego Targu są Gorce, które przyciągają spragnionych obcowania z przyrodą turystów. Dlatego nie dziwi fakt, że to właśnie z Nowego Targu zostały poprowadzone dwa popularne szlaki - zielony i żółty prowadzące na najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m n.p.m.). Szlaki zostały wytyczone i oznakowane przez PTTK.

SZLAK ZIELONY

Kowaniec – polana Brożek (ołtarz poświęcony św. Maksymilianowi Kolbe) – Bukowina Waksmundzka – Turbacz. Atrakcyjny ze względów widokowych, około 9 km długości, czas przejścia 2/5 godziny.

   

Szlak zielony jest atrakcyjny dla turystów zwłaszcza ze względów widokowych. Wędrujący nim mogą podziwiać panoramę całych Tatr, część Spisza, Jezioro Czorsztyńskie oraz charakterystyczną sylwetkę Babiej Góry.

Szlak nie jest trudny technicznie, ale na jego początku jest ostrzejsze kilkuminutowe podejście. Prowadzi pośród lasów i polan na których zostały pobudowane liczne bacówki, służące mieszkańcom Nowego Targu i okolic do weekendowych wypadów.

Pewną ciekawostką turystyczną jest ołtarz na Polanie Brożek, wybudowany w latach 80-tych przez miejscowego gospodarza Stefana Mrugałę. Pomnik – ołtarz jest poświęcony św. Maksymilianowi Kolbe. Głównym elementem ołtarza są trzy drzewa wkopane do góry korzeniami, połączone ze sobą drutem kolczastym. W maju w soboty odbywają się tutaj nabożeństwa majowe, a w wigilię Bożego Narodzenia odprawiana jest góralska pasterka przy watrach.

SZLAK ŻÓŁTY

Kowaniec – Hrube – polana Rusnakowa (kaplica papieska) – Turbacz.

Wykorzystywany przez kolarzy górskich, przebiega koło kaplicy papieskiej poświęconej Matce Boskiej Królowej Gorców. 8 km długości, czas przejścia 2 godziny

   

Charakteryzuje się łagodnym i szerokim podejściem, jest często wykorzystywany przez rowerzystów.

Przy szlaku żółtym położona jest jedna z największych atrakcji Gorców - kaplica papieska. Została wybudowana w 1979 r. - jak głosi stosowna inskrypcja przez: „pasterze Gorców - Pasterzowi Świata”- przed wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu. Swoim kształtem przypomina krzyż Virtuti Militari, a jej wnętrze jest zdominowane symboliką patriotyczną. 

SCHRONISKO PTTK NA TURBACZU

 

Pierwsze schronisko turystyczne w rejonie Turbacza zostało wybudowane w 1925 r. staraniem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddział w Nowym Targu, które dostrzegało duże walory turystyczne Gorców. Niewielki drewniany domek z pokojami gościnnymi na poddaszu służył turystom jedynie do 1933 roku, kiedy to spłonął. Wiadomo, że było to celowe podpalenie. Być może stali za tym kłusownicy dla których wzmożony ruch turystyczny mógł stanowić zagrożenie.

PTT do budowy następnego schroniska przystąpiło już rok później. Budowę rozpoczęto na polanie Wolnica która trwała kilka lat, przerwał ją wybuch II wojny światowej. Podczas wojny ruch turystyczny w Gorcach był znikomy, a budynek schroniska służył głównie ludziom związanym z ruchem oporu.

W 1943 roku wojsko niemieckie obsadziło schronisko, jednak podczas walk z partyzantami doszczętnie spłonęło.

Budowa trzeciego, obecnego schroniska rozpoczęła się w 1958 roku.

Informacje praktyczne: Schronisko PTTK na Turbaczu, tel: 18 266 77 80. Dojście z Nowego Taregu szlakiem zielonym lub żółtym. 

SZLAK NORDIC WALKING

Marsz z kijami to dobry sposób nie tylko na spędzenie wolnych chwil, ale również właściwy sposób na poprawę kondycji fizycznej. W Nowym Targu na miłośników chodzenia z kijami czeka 15 km tras spacerowych biegnących przez tereny rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem” oraz „Boru Kombinackiego”.

  

Kolor oznaczenia – niebieski, długość szlaku 9 km

Przebieg trasy: Park Miejski – tereny wzdłuż potoku Czarny Dunajec – następnie od mostu na al. Tysiąclecia przebiega lewym lub prawym brzegiem potoku Biały Dunajec w kierunku Rezerwatu Bór na Czerwonem. Dalej szlak prowadzi przez tereny rezerwatu i zatacza pętlę wracając na wysokości platformy widokowej. W rezerwacie występują odcinki trudniejsze, okresowo teren może być podmokły.

 

Kolor oznaczenia – żółty – długość szlaku 0,2 km

Przebieg trasy: Krótki odcinek łącznikowy szlaku niebieskiego w rezerwacie „Bór na Czerwonem”.

 

Kolor oznaczenia – czarny – długość szlaku 0,3 km

Przebieg trasy: krótki odcinek łącznikowy szlaku niebieskiego w rezerwacie przyrody „Bór na Czerwonem”

 

Kolor oznaczenia – niebieski – długość szlaku 5,5 km

Przebieg trasy: Parking przy Przedsiębiorstwie Gaspol, dalej przy leśniczówce Nadleśnictwa Nowy Targ szutrowymi ścieżkami po terenach leśnych położonych w „Borze Kombinackim” obok dawnych Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale”, pomiędzy osiedlem Bór i Równią Szaflarską. Na terenie leśnictwa istnieją sprzyjające warunki do uprawiania turystyki rowerowej i narciarstwa biegowego.

 

Kolor oznaczenia – żółty – długość szlaku 0,5 km

Przebieg trasy: Szlak łącznikowy prowadzący z Zaskala do szlaku niebieskiego w „Borze Kombinackim”.

 

Kolor oznaczenia – czarny – długość szlaku 0,5 km

Przebieg trasy: Szlak łącznikowy prowadzący z Szaflar do szlaku niebieskiego w „Borze Kombinackim”.

 

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer