Jesteś tutaj

Lato

TURYSTYKA PIESZA

 

Ruch turystyczny zawitał do Nowego Targu w XIX wieku, dzięki prekursorom polskiej turystyki oraz tak znanej i zasłużonej dla polskiego ruchu turystycznego organizacji jak Towarzystwo Tatrzańskie mające swój oddział w Nowym Targu. To niezwykłą przyrodą Gorców zachwycali się Seweryn Goszczyński, Wincenty Pol czy gen. Mariusz Zaruski założyciel górskiego pogotowia ratunkowego.

zobacz również: szlaki piesze

TURYSTYKA ROWEROWA

 

Nowotarski odcinek Rowerowego szlaku kulturowego wokół Tatr

Na gorczańskich szlakach coraz częściej oprócz turystów pieszych można spotkać rowerzystów. Gorce zyskują na popularności wśród rowerzystów ze względu na dostępność, dużą liczbę szlaków po których można poruszać się na rowerze, jak również ze względu na piękne walory przyrodnicze i widokowe. W większości celem rowerowych eskapad jest największe w Gorcach schronisko turystyczne na Turbaczu, będące jednocześnie największym skrzyżowaniem szlaków turystycznych w Gorcach. Turyści rowerowi zazwyczaj korzystają ze szlaku żółtego, prowadzącego z Nowego Targu na Turbacz, który doskonale nadaje się do rowerowych wycieczek.

https://narowery.visitmalopolska.pl/

zobacz również: szlaki rowerowe

 

NORDIC WALKING

Możesz wypożyczyć kijki do nordic walking. Za darmo!!!

Marsz z kijami to dobry sposób nie tylko na spędzenie wolnych chwil, ale również właściwy sposób na poprawę kondycji fizycznej. W Nowym Targu na miłośników chodzenia z kijami czeka 15 km tras spacerowych biegnących przez tereny rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem” oraz „Boru Kombinackiego”.

Kolor oznaczenia – niebieski, długość szlaku 9 km

Przebieg trasy: Park Miejski – tereny wzdłuż potoku Czarny Dunajec – następnie od mostu na al. Tysiąclecia przebiega lewym lub prawym brzegiem potoku Biały Dunajec w kierunku Rezerwatu Bór na Czerwonem.       Dalej szlak prowadzi przez tereny rezerwatu i zatacza pętlę wracając na wysokości platformy widokowej. W rezerwacie występują odcinki trudniejsze, okresowo teren może być podmokły.

 

Kolor oznaczenia – żółty – długość szlaku 0,2 km

Przebieg trasy: Krótki odcinek łącznikowy szlaku niebieskiego w rezerwacie „Bór na Czerwonem”.

 

Kolor oznaczenia – czarny – długość szlaku 0,3 km

Przebieg trasy: krótki odcinek łącznikowy szlaku niebieskiego w rezerwacie przyrody „Bór na Czerwonem”

 

Kolor oznaczenia – niebieski – długość szlaku 5,5 km

Przebieg trasy: Parking przy Przedsiębiorstwie Gaspol, dalej przy leśniczówce Nadleśnictwa Nowy Targ szutrowymi ścieżkami po terenach leśnych położonych w „Borze Kombinackim” obok dawnych Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale”, pomiędzy osiedlem Bór i Równią Szaflarską. Na terenie leśnictwa istnieją sprzyjające warunki do uprawiania turystyki rowerowej i narciarstwa biegowego.

 

Kolor oznaczenia – żółty – długość szlaku 0,5 km

Przebieg trasy: Szlak łącznikowy prowadzący z Zaskala do szlaku niebieskiego w „Borze Kombinackim”.

 

Kolor oznaczenia – czarny – długość szlaku 0,5 km

Przebieg trasy: Szlak łącznikowy prowadzący z Szaflar do szlaku niebieskiego w „Borze Kombinackim”.

 

Aktywny marsz z kijkami doskonale wpływa na poprawę tężyzny fizycznej, a można go uprawiać bez względu na wiek ćwiczących jak i porę roku. W Polsce z roku na rok zuskuje co raz więcej zwolenników. Nordic Walking powstał w Finlandii w latach 20-tych XX wieku jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

TURYSTYKA KAJAKOWA

   

Kajakarstwo to sport w Polsce niezwykle popularny, ale mało kto wie, że na Podhalu można go z powodzeniem uprawiać. Tradycje są zobowiązujące, sięgają bowiem lat 30-tych minionego stulecia, kiedy to w Nowym Targu odbyła się jedna z pierwszych tego typu imprez w Europie. Mowa tutaj o Międzynarodowym Spływie Kajakowym na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego.

Spływ na Dunajcu jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez kajakowych w Polsce. O jej znaczeniu i randze niech świadczy fakt, iż w 2000 roku International Canoe Federation uznała spływ na Dunajcu najlepszą imprezą turystyczno - sportową na świecie.

Tradycyjnie spływ rozpoczyna się w czwartek w dniu Bożego Ciała w Nowym Targu i trwa przez kilka dni kończąc się w Nowym Sączu.

Dunajec jako rzeka górska jest wymagająca i przeznaczona dla turystów posiadających już pewne doświadczenie w pływaniu po tego typu rzekach. Spływ Dunajcem pozwala spojrzeć na Podhale z zupełnie innej perspektywy.

KONNO PRZEZ PODHALE

  

Podziwianie górskich krajobrazów z konnego siodła jest niezapomnianym wrażeniem, tym bardziej, że gorczańskie szlaki są dostępne dla tej formy turystyki. Ze względów bezpieczeństwa jak również walorów widokowych wielu jeźdźców porusza się konno wzdłuż brzegów Czarnego i Białego Dunajca. Umożliwia to spokojną wędrówkę pomiędzy miejscowościami okalającymi stolicę Podhala.

Informacje praktyczne:

Gospodarstwo Jeździeckie Stanisława Buły, Łopuszna ul. Polna 12 tel: 18 265 33 17, 601 142 805, www.stadninalopuszna.ugnowytarg.pl

Stowarzyszenie Hipiczne PRO NATI, Ludźmierz ul. Grel 35, tel: 18 265 56 55

SPORTY LOTNICZE

   

Na obrzeżach Nowego Targu działa z powodzeniem od kilkudziesięciu lat jedyne w regionie lotnisko przystosowane do przyjmowania niewielkich samolotów sportowych i turystycznych. Aeroklub mający na tutejszym lotnisku swoją siedzibę prowadzi szkolenia w zakresie pilotażu szybowców i skoków spadochronowych.

Podczas pobytu na Podhalu warto rozważyć możliwość podziwiania górskiego krajobrazu z pokładu samolotu. Co zrozumiałe jest to zupełnie inne i niespotykane spojrzenie na piękno podhalańskiej przyrody. Widok górskich szczytów, malownicze pola, wijące się błękitem rzeki i potoki napawają radością i pozostawiają niezapomniane wrażenia. Miejsca doskonale znane turystom jak podhalańskie wsie, kościoły i zamki z perspektywy kilkuset metrów wysokości z jednej strony wydają się odległe i nierzeczywiste, ale z drugiej podkreślają swoją harmonię z otoczeniem i podkreślają jeszcze bardziej piękno podhalańskiego krajobrazu.

Jednak to nie koniec atrakcji związanych z lotnictwem w stolicy Podhala. Każdy śmiałek może  w tandemie, pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów skoczyć na spadochronie.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer