Jesteś tutaj

Dębno - kościół św. Michała Archanioła

 

  

Jeden z najcenniejszych zabytków województwa małopolskiego, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ulokowany w centrum Dębna niewielki, drewniany kościółek przyciąga co roku licznych turystów. Początki świątyni siegają 1335 roku, w którym to roku po raz pierwszy pojawiła się pisana wzmianka na jego temat. Pierwotny kościółek został najprawdopodobniej rozebrany lub podmyła go woda.

Obecna, wiątynia została wybudowana przed 1500 rokiem i do czasów obecnych przetrwała w oryginalnej formie. Ma to związek z faktem, że od roku 1630 Dębno było częścią parafii Maniowy, a kościół tylko filią, w związku z czym nie miał zbyt dużej rangi. Dzięki temu nie podlegał nadchodzącym modom, stylom i wszelkim innowacjom. Przez blisko 500 lat nie strawił go żaden pożar.

Gotyckie wnętrze kryje najstarszą, w całości zachowaną, wykonaną na drewnie polichromię datowaną na koło 1500 rok. Znajdują się tu również, cenne i niezwykle rzadkie cymbałki, pochodzace prawdopodobnie z V wieku. Ich wyjątkowość polega na sposobie ich wykonania, charakteryzują się tzw. gamą perską, czyli dłuższe płytki dają wyższe tony.

Zwiedzanie kościoła odbywa się tylko grupami. W dni deszczowe ilości turystów są ograniczane ze względu na zawilgocenie kościoła.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer