Jesteś tutaj

Miasto ze smakiem

Nowy Targ jest prawdopodobnie najsmaczniejszą miejscowością na Podhalu. Słynie już nie tylko w Małopolsce, ale i w całym kraju z lodów, o niespotykanym nigdzie indziej w Polsce smaku.

Ich historia sięga lat 40-tych ubiegłego wieku, kiedy Franciszek Żarnecki rozpoczął produkcję lodów w Nowym Targu. W 1956 roku siostra pana Franciszka - Zofia również rozpoczęła produkcję lodów wyłącznie z naturalnych składników: mleka, jaj, cukru, bakalii oraz owoców sezonowych.

Cała produkcja odbywała się ręcznie, a naczynia w których powstawały przysmaki były chłodzone lodem wykutym na rzece Dunajec. Lodowe bryły przechowywano w piwnicach, gdzie nawet podczas upałów temperatura utrzymywała się w okolicach 0°C.

Obecnie lody produkowane są w nowoczesnych urządzeniach, ale przy użyciu tradycyjnych i wyłącznie naturalnych składników. Dzięki temu mają jedyny i niepowtarzalny smak. Ich produkcją zajmują się trzy nowotarskie rodziny: Jarkiewiczów, Żarneckich i Lubieńskich.

W 2008 roku nowotarskie lody zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nie od dzisiaj wiadomo, że podhalańska kuchnia należy do najsmaczniejszych w Polsce. Jej wyjątkowy smak przejawia się w zupach, potrawach z kaszy, w daniach mięsnych czy potrawach z kapusty. Oczywiście nikt nie wyobraża sobie tradycyjnej kuchni podhalańskiej bez oszczypka, bryndzy, bundzu czy żurawiny.

zobacz również:  szlak bacówkowy

Turyści wypoczywający na Podhalu mogą narzekać na pogodę, tłok na szlakach i drogach, ale nie mogą narzekać na brak restauracji i karczm zwłaszcza tych utrzymanych w stylu regionalnym. To w nich podawane są miejscowe przysmaki i dania typowe dla regionu. Każda z restauracji może pochwalić się specjalnością szafa kuchni, a dania popularne w każdej z nich smakują inaczej.

Zmiana klimatu jaka towarzyszy przyjezdnym gościom, czyste górskie powietrze oraz wysiłek jaki towarzyszy górskim wędrówkom korzystnie wpływa na poprawę samopoczucia i wzrost apetytu.

Nowy Targ jak przystało na stolicę Podhala i prawdziwe „Miasto ze smakiem” ma sporo do zaoferowania dla wszystkich smakoszy regionalnych potraw.

Karczma „U Borzanka”

Jest najstarszą karczmą na terenie Nowego Targu. Pierwszy zajazd w tym miejscu powstał pod koniec XVIII wieku i był położony przy starym, sięgającym czasów średniowiecza szlaku handlowym prowadzącym z Węgier do Krakowa i dalej na Śląsk. Szlakiem tym kupcy przewozili głównie sól z Wieliczki oraz węgierskie wina. Ze względu na swoje położenie zajazd zapewne cieszył się dużą popularnością wśród kupców i wędrowców. Mniej więcej z tamtego okresu pochodzi krótka przyśpiewka, doskonale obrazująca klimat panujący w ówczesnej karczmie:

„Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj.

Hej, Borzanka nie minies, nie bój się nie zginies”.

Swoją obecną świetność karczma zawdzięcza Panu Michałowi Borzęckiemu, który urodził się w tym zabytkowym budynku.

To on pokonując liczne przeciwności losu, doprowadził nie małym kosztem budynek do obecnego wyglądu. Również jego osobie i wizji jaka mu przyświeca „Karczma U Borzanka” zawdzięcza liczne nagrody i wyróżnienia przyczyniając się tym samym do popularyzacji Nowego Targu i całego Podhala.

Wiele z oferowanych przez szefa kuchni specjałów, a wśród nich kwaśnicę góralską, kapeluski czy sabałową strawę zostało nagrodzonych i wyróżnionych w licznych konkursach kulinarnych.

W 2010 roku „Karcma U Borzanka” została laureatem w kategorii baza gastronomiczna w konkursie Wielkie Odkrywanie Małopolski, organizowanej przez m.in. Polską Organizację Turystyczną, Małopolską Organizację Turystyczną oraz Województwo Małopolskie.

Informacje praktyczne: Nowy Targ ul. Waksmundzka 105

W restauracji dla klientów dostępny jest internet, obszerny parking oraz ogródek. Specjalizacja: kuchnia staropolska, podhalańska.

Góralsko Strawa

Karczma Państwa Steskalów cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców i przyjezdnych gości już od wielu lat. Mieści się na terenach dawnej fabryki NZPS „Podhale” i jest doskonałym przykładem góralskiej pomysłowości, zaradności oraz przedsiębiorczości.

W budynkach zakładowej stołówki powstała karczma o ciekawym wystroju i wyjątkowej dbałości o estetykę i detale wykończenia. Takim przykładem mogą być drzwi wejściowe składające się z kilku gatunków drewna, czy też mieszcząca się na pietrze sala balowa, której wystrój nawiązuje do okresu secesji.

Parter budynku to dwie izby. Nastrojowa i kameralna ciemna izba zwana kuźnią, której wystrój stylizowany jest na wnętrze starej, góralskiej kuźni oraz obszerna biała izba z wesoło strzelającym ogniem w kominku. Klimatyczny wystrój i wyjątkowa dbałość o klienta pozwalają oderwać się chociaż na chwilę od szarej rzeczywistości.

Specjalnością szefa kuchni są przede wszystkim specjały kuchni staropolskiej i regionalnej, choć nie są mu obce wykwintne potrawy kuchni europejskiej.

Wiele potraw, zwłaszcza tych zaliczanych do kuchni regionalnej zyskało uznanie w oczach jurorów zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia w organizowanych na terenie całego kraju konkursach kulinarnych i gastronomicznych o czym zaświadczają stosowne dyplomy.

Informacje praktyczne: Nowy Targ, ul. Ludźmierska 29

Dla gości Góralskiej Strawy przygotowano obszerny parking oraz ogródek letni. Specjalizacja: kuchnia staropolska, regionalna

Karczma Hanka

Ta jakże swojsko brzmiąca dla ucha nazwa zachęca wędrowców w swoje progi tym bardziej, że jest położona w miejscu dogodnym dla podróżujących – przy popularnej „zakopiance”.

Przytulne wnętrze i wyśmienita kuchnia zachęca do dłuższego biesiadowania tym bardziej, że na strudzonych i zmęczonych wędrowców czeka wygodny zajazd..

„Karczma Hanka” w swoim zamyśle łączy tradycyjne elementy kuchni regionalnej z nowoczesną sztuką kulinarną. Na szczególną uwagę zasługują specjały szefa kuchni w postaci żurku staropolskiego z ziemniakami oraz zwycięzca V Edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku – łosoś po cepersku.

Informacje praktyczne: Nowy Targ, ul. Krakowska 7a. Recepcja zajazdu: 18 266 76 89

 

Cafe Deja Vu

 

To kawiarnia jakiej próżno szukać na gastronomicznej mapie Podhala. Jest miejscem wyjątkowym i niespotykanym nigdzie indziej.

W jej niezwykle przyjemnym i nastrojowym wnętrzu można miło spędzić kilka chwil pijąc wyśmienitą kawę, czekoladę na gorąco bądź też skosztować wykwintnych sałatek. Specjalnością lokalu są jednak słynne nowotarskie lody, serwowane w postaci lodowych pucharów.

W Cafe Deja Vu mile widziani są również najmłodsi smakosze lodów dla których przygotowano salę zabaw, gdzie pod okiem wykwalifikowanej opiekunki mogą do woli oddawać się zabawie. Harce swoich pociech rodzice zajadający się lodowymi przysmakami mogą podglądać ma małych ekranach LCD.

Informacje praktyczne: Nowy Targ, Rynek 25, ul. Długa 64. W kawiarni przy ulicy Długiej przygotowano salę zabaw dla dzieci.

 

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer